Menu Navigation

ویتامین های مورد نیاز فنچ ها :

*ویتامین (A):

توسط سبزیجات تامین میشود.

کمبود آن باعث کوری،نقرس و مرگ جنین درتخم می شود .

*ویتامین (B1):

توسط تخم مرغ تامین می شود.

کمبود آن باعث اختلال در سوخت وساز بدن فنچ ها،عدم تعادل،بیماری های عصبی و مرگ جنین میشود .

*ویتامین (B2):

توسط تخم مرغ واسفناج تامین میشود. »کمبود آن باعث التهاب روده،بی اشتهایی، تولدجوجه های ضعیف ومرگ جوجه ها بعد از تولد میشود.

*ویتامین (B6):

 توسط جوانه گندم،سبزی وتخم مرغ تامین میشود.

کمبود آن باعث کم خونی،ضعف اعصاب، دردشکم و تولد جوجه های ضعیف میشود.

*ویتامین (B12):

 توسط تخم مرغ تامین میشود.

کمبودآن باعث اختلالات خونی،ضعف و کاهش کیفیت نطفه می شود.

*ویتامین (D):

در تخم مرغ یافت می شود. بایستی فنچ در معرض نور آفتاب قرار بگیرد.

کمبود آن باعث نرم و کج شدن استخوان ها و تولد جوجه های فلج می شود.

*ویتامین (E):

توسط جوانه گندم،کاهو،موز و بادام تامین می شود.

کمبود آن باعث عقیمی و ضعف نطفه در فنچ های نر می شود.

**درانتها باید درنظر داشت که مصرف بیش ازحد مولتی ویتامین ها باعث مسمومیت و اسهال می شود. بهترین راه استفاده از مواد طبیعی می باشد

مصرف دارو ویتامین AD3E

ویتامین های E,D3,A جزء مهمترین عواملی هستند که در رشد و فعالیت قسمت های مختلف بدن فنچ بسیار موثرند، بنابراین کمبود آن ها باعث بروز عوارض مختلفی در پوست، مخاط چشم، عضلات و استخوان ها می شود و در نتیجه عمل طبیعی دستگاه های مختلف بدن فنچ از قبیل دستگاه گوارش، تنفس، ادراری و تناسلی به طور کلی مختل می گردد. این ویتامین ها نقش بسیار مهم و موثری در فعالیت های تولید و هم چنین رشد فنچ دارند. بنا به دلایل ذکر شده به منظور پیشگیری و درمان،  خوراندن ویتامین های E,D3,A به طور مرتب به مقدار توصیه شده و مخصوصا در مواقعی که احتمال کمبود آن ها وجود دارد، از اهمیت ویژه ای  برخوردار است.

مصرف اسیدهای آمینه :

کمبود اسیدهای آمینه دررژیم دارویی گله ای فنچ ها  سبب آسیب رساندن جدی به پرنده می شود ازقبیل عارضه های جسمی وبیماریها وعوارض ناباروری ،دنیا آوردن جوجه های مریض ویا مرده و… تامین کننده مواد مغذی ،پروتئین ،چربی ،کربوهیدرات،مواد معدنی میکروالمانتها(عناصرمعدنی که به میزان کم در غذا وجوددارد وبودن آن ضروری است) می باشد، نقش اصلی مواد مغذی در جیره تامین انرژی لازم برای فعالیت حیاتی ،رشد ،پرورش ،باروری تامین رنگدانه ها برای ترکیب رنگهای متنوع پرنده ومتابولیسم پرنده می باشد.

 میزان نیاز بدن پرنده ها به اسیدهای آمینه در دوران مختلف متفاوت است در جوجه های جوان در حال رشد وماده ها دردوران تولید مثل دو هفته مانده به تخم گذاری احتیاج به اسید ها آمینه افزایش می یابد ، ویا در دوران پرریزی یا تو لک رفتن احتیاج به پروتئین ها افزایش می یابد چرا که تقریبا بیش از ۸۵ درصد ازوزن خشک پرها وغلاف آن از پروتئین (کراتنین)تشکیل شده است ،اگر در این دوران اسید های آمینه تامین نشود پرنده پرهای ضعیف وکم پشت وشکننده خواهد داشت ، ویا جوجه ها بافقر کمبود اسید آمینه جوجه هایی ضعیف خواهند بود که رشد بسیار کمی نسبت به هم سن ها خود دارند،  در پرندگان بالغ کمبود سبب ضعف عضلانی ودر ماده ها موجب تاخیر در تخم گذاری می شود وپرنده تخمهای کمتری وکوچکتری می گذارد وجوجه هایی که از مادران دچار کمبود پروتئین متولد می شوند دارای جثه کوچکتر وبا کندی رشد روبرو هستند وگاها بدلیل ضعف مفرط می میرندبعضی مواقع کمبود پروتئین ها منجر به قطع تخم گذاری پرنده می گردد.

کمپلکس  B

 این دارو شامل ویتامینهای زیر می باشد:

ویتامین ب 1 :مفید برای درمان ناراحتیهای کبد و بیماریهای داخلی

ویتامین ب 2 : مفید برای درمان بیماریها و عفونتهای داخلی و مشکلات پوستی و ضعف عمومی

ویتامین ب 3 : مفید برای آرامش فنچ

ویتامین ب 5 : تقویت کننده سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماریها

ویتامین ب 6 : افزایش دهنده تولید گلبول قرمز خون و تقویت کننده سیستم عصبی فنچ

ویتامین ب 8 : مفید برای بهبود عملکرد کبد بعد از مصرف آنتی بیوتیک

ویتامین ب 12 : مفید برای عملکرد بهتر گلبولهای در حال رشد ، ناراحتی کبدی مزمن و حرکت دادن چربی جگر و ایجاد تعادل در فنچ ها، دفع سموم از بدن آنها و کمک به رشد بهتر فنچ وجنین

کمبود ویتامین ب موجب اختلال در سیستم عصبی فنچ می شود و در بعضی مواقع فنچ ها قادر نخواهد بود تا بر روی نشیمنگاهها بایستد و گوشه گیر می شود. همچنین کمبود آن در هنگام تخم گذاری موجب کاهش تعداد تخم شده و جوجه ها نیز ضعیف خواهند بود.

مصرف ويتامين ade
ويتامين a و e براي توليد مثل و ويتامين d براي بهتر شدن پوسته تخم فنچ مفيد مي باشد. استفاده به موقع از اين ويتامين ها در زمان جفت گيري در بهبود نطفه پرنده مؤثر مي باشد.
زمان استفاده از ويتامين:در زمان جفت گيري مانع از ابتلاي فنچ به بيماريهاي تناسلي مي شود. همچنين در تقويت اسپرم فنچ نيز موثر است. اين ويتامين در بهتر شدن حالت تخم فنچ تاثير گذار بوده و مانع از آن مي شود كه شكل تخم موجب آزار عضلات تخمدان فنچ ماده شود.

calcium
كلسيم عامل مهم و اصلي در تشكيل استخوان و فرم گرفتن تخم فنچ مي باشد و از اين رو بسيار ضروري مي باشد . كلسيم در طول دوره تولید بايد به فنچ داده شود . نقص در نوك فنچ ناشي از كلسيم مي باشد كه در هنگام بلوغ فنچ مشاهده مي شود. چنانچه رژيم غذايي پرنده فاقد كلسيم مورد نياز باشد در هنگام تخم گذاري ، پوسته تخمها سفت نخواهد بود و لنبه خواهد شود و شكل آن نيز بد فرم مي باشد. كمبود كلسيم موجب كج شدن استخوان پا و انگشتان فنچ ميگردد.
 

پروبیوتیک :

  • تحریک اشتها
  • تحریک رشد
  • پیشگیری از سوء هاضمه
  • کنترل اسهال و تورم روده‌ی نکروتیک
  • افزایش طول و بازسازی میکروویلی‌های روده
  • مقابله با پاتوژن‌های بیماری زا
  • تثبیت فلور طبیعی گوارشی
  • تحریک و تقویت سیستم ایمنی
  • جلوگیری از بروز بیماری‌های قارچی پس از آنتی بیوتیک تراپی

ارتباط با ما